New York Borsası Yükselişle Kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi 150 puana yakın değer kazandı ve yüzde 0,36 artarak 38.711,29 puana ulaştı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,15 artışla 5.291,34 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,17 kazançla 16.857,05 puana çıktı.

ABD’de açıklanan veriler, ülke ekonomisindeki dayanıklılığın kırılmaya başladığına dair işaretler verirken, pay piyasalarında pozitif seyir izlendi.

Ülkede JOLTS açık iş sayısı nisanda 8 milyon 59 bine gerileyerek, Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

ABD’de fabrika siparişleri de nisanda yüzde 0,7 ile beklentiler dahilinde arttı.

Analistler, ülkede iş gücü piyasasının yeniden dengelenme belirtileri göstermeye devam ettiğine değinerek, böylelikle ABD Merkez Bankasının (Fed) bu yıl faiz indirimine başlayacağına yönelik beklentilerin güçlendiğini anlattı.

Bu hafta yayımlanacak istihdam raporunun da yatırımcıların odağında yer aldığını söyleyen analistler, yatırımcıların Fed’in faiz oranlarını düşürmesine başlamasına yol açacak kadar zayıf istihdam verileri görmeyi beklediğini ancak olası bir resesyon konusunda endişelenmelerine neden olacak kadar zayıf olmayan bir iş gücü piyasası istediklerini vurguladı.

Öte yandan, 2021’de GameStop hisselerinde yaşanan dalgalanmada adı geçen “Roaring Kitty” sosyal medya hesabının arkasındaki isim olan Keith Gill’in portföyünü gösteren ekran görüntüsü üzerine GameStop hisseleri dün yüzde 21 değer kazanmıştı. Aracı şirket E-Trade’in potansiyel piyasa manipülasyonu endişeleri nedeniyle Gill’e platformu yasaklayıp yasaklamama konusunu düşündüğüne dair haber sonrasında ise GameStop hisseleri bugün yüzde 5’ten fazla düştü.

Ayrıca, petrol fiyatlarının yaklaşık dört ayın en düşük seviyesine gerilemesi sonrasında ABD’li enerji şirketlerinden Exxon Mobil’in hisseleri yüzde 1,5 ve Chevron’un hisseleri yaklaşık yüzde 1 değer kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x